מה הזכויות של תושב חוזר בישראל?

בעבר, הרעיון של ירידה מהארץ ומגורים בחו"ל היה רעיון שנחשב במידה למוקצה ומעט מאד אנשים בחרו לעשות זאת. עם הזמן ותהליכי גלובליזציה שונים, נראה כי הרעיון של מעבר לחו"ל ותושבות במדינה אחרת הפך לרווח הרבה יותר ועד היום לא מעט ישראלים בוחרים לעשות את הצעד ועוברים לגור במדינות שונות בחו"ל לתקופת זמן מוגבלת ולפעמים אפילו לצמיתות. עם זאת ועל אף שעד היום קיימת הילה מסוימת למגורים מחוץ לישראל, שנחשבים למאד אקזוטיים ויוקרתיים, נראה כי עבור רבים נסיבות החיים המשתנות דוחפות אותם דווקא בכיוון ההפוך בחזרה למדינת ישראל. במקרים מסוימים, כאשר ישראלי ויתר על תושבותו הישראלי והפך לתושב של מדינה אחרת, באם ירצה לחזור להתגורר ולחיות בארץ, יוכר במעמד של תושב חוזר. מה זה בכלל המעמד הזה ומהן הזכויות שהוא מקנה? הנה כל הפרטים שחשוב לדעת.

מהו תושב חוזר?

שימו לב כי תושב מדינת ישראל הוא מעמד חוקי ולא כל מי שמתגורר במדינה (או בכל מדינה אחרת לצורך העניין) נחשב לתושב שלה (למשל בני זוג של ישראלים ממדינות אחרות או פליטים). אם כך, מי שהיה תושב של מדינת ישראל והחליט לעבור למדינה אחרת, כתוצאה מהמעבר איבד את מעמד התושב בישראל ולאחר מספר שנים ירצה לחזור להתגורר בארץ, יוכר כתושב חוזר.

חשוב לשים לב שעל מנת לקבל את מעמד התושב החוזר (המקנה לא מעט זכויות בהן נגע מייד), יש לעבור תהליך מול המוסד לביטוח לאומי שכולל מתן הוכחות לכך שיש כוונה מלאה להישאר לגור בישראל וכי אין כל כוונה לחזור לחו"ל, וכן יש להסדיר את החובות מול המוסד שהצטברו עד כה במהלך השהות בחו"ל. את הבקשה ניתן להגיש באופן מקוון ויש לעשות במהלך 30 הימים שקודמים לשיבה ארצה.

מה הזכויות של תושב חוזר בישראל?

זכויות תושב חוזר

  • פטור ממס: לא נכנס כאן להגדרות המדויקות מפני שהתנאים שונים עבור כל מקרה, אבל באופן כללי חשוב לדעת כי ישנה הטבת מס משמעותית לתושבים חוזרים בגין הכנסותיהם מחו"ל בתקופה בה חיו שם שרלוונטית לתושבים חוזרים שחיו בחו"ל לפחות 6 שנים. אם אתם עונים על ההגדרה מומלץ לברר את העניין לעומק.
  • פטור ממס קנייה, מסי מכס וכן פטור במע"מ על מוצרים שמביאים איתם תושבים חוזרים מחו"ל.
  • תושבים חוזרים זכאים לייבא רכבים ביבוא אישי אם מדובר על רכב שלא חלפו 48 חודשים מיום הייצור שלו וכמובן רכב המאושר על ידי משרד התחבורה בלבד. תקף גם לאופנועים.
  • תושב חוזר ששהה בחו"ל פחות משש שנים זכאי לייבא שני מחשבים אישיים בפטור ממסים ותושבה חוזר ששהה בחו"ל מעל 6 שנים זכאי לייבא שני מחשבים אישיים ושתי טלוויזיות בפטור ממסים.
  • מענק כספי חד פעמי לתושבים חוזרים הנמצאים במצב כלכלי קשה או במשבר כלשהו וזקוקים לסיוע כספי מידי.
  • מענק כספי חד פעמי לתושבים חוזרים שקיבלו הכרה כספורטאים או כמאמנים מקצועיים.

זכויות נוספות

שימו לב שנגענו כאן בזכויות המרכזיות על קצה המזלג, אבל יש עוד הרבה מאד זכויות ששווה להכיר כמו סיוע לאמהות ואבות תושבים חוזרים במימון מעונות יום ומשפחתונים, הקלות בבחינות בגרות כאשר מדובר על תושבים חוזרים תלמידי תיכון, ייעוץ וליווי עסקי וקורסים מקצועיים כמו הכרת יישומי המחשב ועוד.

אם אתם לקראת חזרה מחו"ל, אתם חייבים להסדיר את המעמד והחובות שלכם מול ביטוח לאומי וחשוב לעשות זאת בהקדם על מנת לקבל מעמד תושב חוזר.

נגישות