איך מכינים את הילדים לבית הספר במדינה חדשה?

לא משנה מתי ובאילו מקרים מדובר, שינויים עבור ילדים צעירים ברגעים שונים בחיים בהחלט עשויים להיות מטלטלים ומערערים. אנחנו רואים את זה כאשר ילדים צריכים להיכנס לחוג חדש, שם ייפגשו בקבוצת ילדים אחרים שלא הכירו, כאשר מגיע הרגע בו ילדים צריכים לעבור לחדר משלהם ולמעשה בכל צעד של שינוי שהם חווים. עם זאת, נראה כי הסיטואציה המאתגרת ביותר עבור ילדים במובן הזה, היא מעבר לבית ספר חדש, המחייב היכרות עם ילדים חדשים, סגל הוראה לא מוכר וגם לא מעט הרגלים שונים. ועד כמה שזה קשה ומאתגר כאשר מדובר על מעבר בין בתי ספר בארץ, המשימה הופכת מאתגרת פי כמה וכמה כאשר מדובר על מעבר לבית ספר במדינה אחרת. אם גם אתם נמצאים לקראת רילוקיישן למדינה זרה, וצריכים להעביר את הילדים שלכם לבתי ספר חדשים באותה המדינה, אנו רוצים לחלוק אתכם טיפים שיסייעו להקל על כל תהליך המעבר.

פתרו בעיות של חרדת בית ספר

כאן מדובר על נקודה חשובה עבור הורים שהילדים שלהם סובלים מחרדת בית ספר, תופעה קלינית מובחנת ונפוצה למדי. לא מדובר כאן על קושי נקודתי ללכת לבית הספר מסיבות שונות, אלא על חרדה עקבית וקבועה המקשה על ילדים ללכת באופן כללי לבית הספר, ובאה לידי ביטוי ברוב המקרים גם בתסמינים פיזיים לא נעימים כמו כאבי ראש, בחילות, הקאות ועוד. במקרים כאלה מומלץ לפנות לייעוץ ולתמיכה, שכן מעבר לבית ספר חדש במדינה זרה ככל הנראה רק יחמיר את התופעה ולא רצוי לעשות זאת לפני שמטפלים בה מהשורש.

צרו קשר עם סגל בית הספר מראש

סביר מאד להניח שלפני המעבר כבר תתחילו בתהליכי הרישום לבתי הספר השונים, ותסגרו על בית הספר עוד לפני שבכלל תעלו על המטוס. מומלץ בהחלט שאתם ההורים תכירו את סגל בית הספר ותצרו קשר עם המנהל/ת ועם המחנכים והמורים העתידיים של הילד. בהחלט מומלץ לבקש לערוך פגישת היכרות מוקדמת דרך הזום בין דמויות מפתח לבין הילד, מה שעשוי להקל את הנחיתה שלו בבית הספר החדש, ומרבית בתי הספר מהם תבקשו זאת יעתרו לבקשתכם בחפץ לב.

צרו קשר עם דמויות מפתח בקהילה

באופן טבעי אתם עוברים למקום בו חיים אנשים מזה שנים ארוכות שככל הנראה יצרו קשר ובנו קהילה, הרבה פעמים על סמך הקשרים של הילדים שלהם בבית הספר. אנו ממליצים בהחלט לנסות להגיע לכמה אנשים כאלו, שלהם יש ילדים בגילאים של הילדים שלכם בבית הספר. רצוי שאתם תכירו אותם, ושווה בהחלט לערוך היכרות בין הילדים עצמם. אם יצליחו לפתח קשרי חברות ראשוניים באופן הזה זה נפלא, וככה הם ירגישו שהם לא לבד בימים הראשונים, אבל גם אם לא, עצם העובדה שיש פנים מוכרות של ילדים אחרים בבית הספר, בהחלט עשויה להקל עליהם.

איך מכינים את הילדים לבית הספר במדינה חדשה?

התחילו לתרגל את השפה בבית

מכשול השפה הוא מכשול משמעותי, אך למרבה המזל ילדים קולטים שפות הרבה יותר מהר ובקלות מאיתנו המבוגרים. בהתאם לשפה בה מדברים בבית הספר, חשוב להתחיל לתרגל ביחד בבית דיבור ואפילו קריאה וכתיבה. אגב, זה בהחלט יכול לעזור גם לכם ההורים, שכן גם אתם צריכים ללמוד איך להתנהל בחיי השגרה שלכם באמצעות שפה זרה שלא דיברתם באופן קבוע עד כה.

לסיכום – זכרו לגלות רגישות וקחו בחשבון שהימים הראשונים לא פשוטים, אבל עם התמיכה שלכם זה בהחלט אפשרי ובסופו של דבר כולם נכנסים לתלם.

נגישות