איך מנפיקים רישיון נהיגה בינלאומי ובאילו מקרים תזדקקו לו?

טסים לחו"ל ורוצים לשכור רכב? כנראה שתצטרכו להוציא רישיון נהיגה בינלאומי. רישיון זה תקף לשלוש שנים, מה שאומר שתוכלו להשתמש בו גם בטיולים הבאים שלכם לחו"ל. מהו רישיון נהיגה בינלאומי ואיך מנפיקים אותו? מי לא יכול להוציא רישיון בינלאומי, ואילו פרטים הוא מכיל? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

מהו רישיון נהיגה בינלאומי?

רישיון נהיגה בינלאומי הוא מסמך שמאשר כי המחזיק בו יכול לנהוג במדינה אחרת באופן חוקי ובהתאם לתקנות הבינלאומיות. זהו רישיון עשוי מנייר, לעומת רישיון הפלסטיק של מדינת ישראל. חשוב לזכור שהרישיון מנייר תקף רק לצד הרישיון מפלסטיק, כלומר לא ניתן להשכיר רכב במדינות זרות ללא רישיון בינלאומי או עם רישיון בינלאומי בלבד.

חוקי הנהיגה במדינות אחרות

בהגיעכם להוציא רישיון נהיגה בינלאומי, חשוב להתעדכן בחוקי התנועה של המדינה המיועדת. במדינות שונות יש חוקים שונים, תמרורים שונים וכבישים שונים, וכדאי להיערך לכך בהתאם ולדעת מראש את כללי התנועה ואת משמעות התמרורים, כמו מה אומר תמרור מהירות במדינה אליה אתם נוסעים. יש מדינות בהם אופן הנסיעה הוא הפוך וההגה בצד שמאל, מה שמחייב הסתגלות לחוקי התנועה החדשים. מומלץ לבצע נהיגת "ניסיון" לפי העלייה לכביש בחניון או שטח פתוח, כדי להתרגל לאופן הנהיגה ולהצליח לנהוג בבטחה גם בכביש. רישיון נהיגה בינלאומי שימושי מאוד במדינות כמו ארצות הברית, ובמקום לשלם ולטוס בטיסות פנים תוכלו להשכיר רכב ולעבור ממקום למקום בנהיגה ובעלות זולה.

איך מוציאים רישיון נהיגה בינלאומי?

בישראל יש שתי חברות שאמונות על הוצאת רישיון בין לאומי:

  • פרי פרימיום – דרך חנויות אופטיקה
  • איסתא – דרך סניפי רשת ממסי

יש להגיע לאחד מהמקומות הללו עם רישיון הנהיגה הישראלי ולאחר שקבעתם תור מראש, ולשלם אגרה על סך 16 ₪. אם אתם לא יכולים להגיע מסיבות כאלה ואחרות אפשר לשלוח אדם אחר, בצירוף המסמכים הרלוונטיים וטופס ייפוי כוח, כדי שינפיק עבורכם את הרישיון. אם אתם נמצאים כבר בחו"ל, ייתכן שתידרשו להציג הצהרה בכתב. יש מדינות שמאשרות להשכיר רכב עם רישיון ישראלי בלבד, אך מגבילות את תוקפו לתקופה של בין 3-12 חודשים.

כדאי להנפיק את רישיון הנהיגה הבינלאומי כמה שבועות לפני מועד הטיסה המשוער. התוקף של רישיון נהיגה בינלאומי הינו שלוש שנים, אך אם תוקפו של הרישיון הישראלי נמוך משלוש שנים, למשל שנתיים – תוקפו של הרישיון הבינלאומי יהיה שנתיים.

 

 

מי יכול להוציא רישיון נהיגה בין לאומי?

כל מי שמחזיק רישיון נהיגה ישראלי רשאי להוציא רישיון בינלאומי לצורך יציאה לחופשה או רילוקיישן לפורטוגל או לכל מדינה אחרת. עם זאת, יש שני סוגים של אוכלוסיות שלא רשאיות להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי:

  1. נהגים חדשים הנדרשים עדיין לנהוג עם ליווי.
  2. מחזיקי רישיון נהיגה ישראלי לא בתוקף – יש לבצע חידוש רישיון נהיגה לפני שפונים להוצאת רישיון בינלאומי.

הפרטים המופיעים על גבי רישיון נהיגה בין לאומי

רישיון בינלאומי מכיל מידע אודות הפרטים הבסיסיים של בעל הרישיון ותמונה שלו. כדאי לדעת שהרישיון תקף ביותר מ-160 מדינות, והתנאים להוצאתו זהים לתנאים להוצאת רישיון ישראלי, כמו סוג הרכב או החובה להרכיב משקפי ראייה בנהיגה.

לסיכום

רישיון נהיגה בינלאומי הוא מסמך המצהיר כי בעל הרישיון יכול להשכיר רכב ולנהוג גם בחו"ל – מעל 160 מדינות. את הרישיון אפשר להוציא בארץ דרך החברות האמונות על כך, וכל מי שמחזיק ברישיון ישראלי יכול להנפיק גם בינלאומי, בתנאי שהוא לא נהג חדש ושהרישיון הישראלי בתוקף.

נגישות