רשלנות רפואית בטיפולי שיניים: מה עושים כשזה קורה בחו"ל?

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

רשלנות רפואית מתייחסת לכל מצב שבו טיפול רפואי סטה מנוהל הטיפול הסביר שמצופה מגוף רפואי, ובשל כך הוביל לנזק משמעותי – נפשי או פיזי. אותו הדבר נכון כאשר מדובר בניתוח קוסמטי, בליווי הריון וכמובן שגם בטיפול שיניים. הנזק יכול להיות אסתטי או פיזי, יכול להיות קשור לזיהום, לאיבוד שיניים, לכאבים מיותרים וכדומה. עם זאת, מה עושים כאשר חושדים שעברתם רשלנות רפואית הרחק מהבית בארץ זרה? האם רשלנות רפואית תקפה גם מחוץ לגבולות המדינה, וכיצד ניתן למזער נזקים ובו זמנית להגדיל סיכויים להשיג פיצויים? לרשותכם מידע חיוני.

סיטואציה מורכבת שדורשת בקיאות ממוקדת

חשוב להבין שעל כל רופא שיניים חלה החובה לנהוג במידת הזהירות הסבירה. בין היתר זה אומר שעליו לבחון היסטוריה רפואית, להציע למטופל מגוון חלופות, להעניק הסבר כולל אודות הטיפול שעומד על הפרק, להיות קשוב לתלונות המטופל, לערוך בדיקות מקדימות טרם מתחילים בטיפול וכדומה. בהנחה וההתנהלות אינה מיישרת קו עם הדרישות ובו זמנית מובילה לנזק, בהחלט יש טעם להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית. עם זאת, כאשר נמצאים בחו"ל המצב הרבה יותר מורכב. שנפרט? ראשית לא בכל מדינה ההגדרה של רשלנות רפואית זהה, ושנית אם מבקשים להגיש את התביעה כאן בארץ, לא בטוח שהאדם שנבקש לתבוע יסכים להגיע. מעבר לכך, מיקום התביעה מושפע מחוקי המדינה שבה המקרה אירע. אי לכך אם מתרחשת רשלנות רפואית בטיפול שיניים ביעד מרוחק, הכרחי להשיג ייצוג מקצועי בעל ניסיון ממוקד.

לא מתפשרים על כל עורך דין לענייני רשלנות רפואית

אם חושדים במקרה שנוגע לרשלנות רפואית בארץ, הרי שרק נדרש לאתר עורך דין שבקיא בתחום ופשוט להיוועץ עימו. עם זאת, כאשר המקרה חל בחו"ל, הרי שאז אין זה מספיק למצוא המלצה על עורך דין שמתמחה ברשלנות רפואית, אלא בין היתר יש למצוא עורך דין שמתמחה בייצוג מקרים שנוגעים לחו"ל, ואם ניתן, עדיף שהוא גם יתמחה בקטגוריה של רפואת השיניים. מדוע? באופן שכזה אם תקבלו החלטה להגיש תביעה, אותו עו"ד יידע לקשר לרופא מומחה בתחום.

מתי עורך דין אחד אינו מספיק?

יש להביא בחשבון שמקרה של רשלנות רפואית בחו"ל עשוי להצריך סיוע של שני עורכי דין. האחד ישראלי שבקיא ברזי המשפט הישראלי, ואילו השני מקומי (בהתאם לארץ היעד שבה ניתן טיפול השיניים), וזאת על מנת שיביא את זווית הראייה של חוקי המדינה שבה נמצאים. כמו כן, אם נבקש להעמיק את ההבנה עד כמה ההליך נחשב מורכב, נציין שכאשר מבקשים לזמן עדים למשפט שמתרחש בארץ, הרי שמדובר במכשול משמעותי שדורש ניסיון עשיר.

מסובך אף בהחלט אפשרי

לסיכום נציין שאם חושדים שעברתם רשלנות רפואית בחו"ל, בהחלט יש טעם להגיש תביעה. עם זאת, רוב הסיכויים שהתביעה תתרחש באותו יעד זר, אלא אם כן הגורם שמבקשים לתבוע שוהה במקרה בארץ, או מסכים להגיע במיוחד לארץ לטובת המשפט – מה שבדרך כלל אינו קורה. כמו כן, יש מקרים שבהם התביעה כן מתקיימת בארץ, אך לפי אותם דינים של מדינה זרה, כך שבין היתר נדרש מומחה לאותם חוקים. מכאן שאם במקרה של תביעת רשלנות רפואית בארץ לא חושבים לפעול לבד, הרי כאשר המקרה הרבה יותר מורכב (התרחש ביעד מרוחק), הרי שאין שום שאלה – ייצוג מקצועי הוא בהחלט בגדר חובה. לבסוף נציין שגם אם נדמה שעומדים בפני סיטואציה מאוד מורכבת, עדיין אין לוותר. הפיצוי עשוי להיות מאוד משמעותי, כך שחבל להפסיד אותו. בהצלחה!

נגישות