בארץ ובעולם: משרות ההייטק שיכולות להביא אתכם רחוק

כיום אנשים נעים בין מדינות בתדירות גבוהה מאי פעם. חיים כמה שנים פה, כמה שנים כאן. בין אם זה במסגרת רילוקיישן, חזרה ממשרה ברילוקיישן או בנסיבות אחרות. עולם ההייטק הוא בין העולמות המקצועיים, אשר מאפשרים לעשות זאת בגמישות רבה יחסית.

איך עושים זאת?

כמובן, דרושה קודם כל הכשרה בתחום המדובר וחשוב גם ניסיון. אבל מעבר לכך, כיצד מוצאים עבודה? בארץ אפשר להיעזר בחברת ההשמה דיאלוג. באתר החברה תמצאו למשל משרות רלוונטיות לתפקיד data scientist ולתפקידים נוספים. בחו"ל תוכלו למצוא משרות כאלה דרך מכרים, חברות השמה שעוסקות בכך וכל שאר הערוצים המוכרים לכם מהארץ.

תכנות

תכנות היא עבודה שדרושה בכל מקום במערב. ניתן לומר שזהו גם יתרון וגם חסרון. יתרון, מבחינה זו שלא חסרות משרות. חסרון, מבחינה זו שהתחרות רבה. כמובן, התחום הספציפי של תכנות שבו אתם מתמחים, יהיה חשוב גם כן. יש תחומי תוכנה שמבוקשים באופן נרחב יותר. אחרים יהיו מבוקשים יותר ביעד אליו תגיעו ואחרים פחות.

פיתוח Full Stack

באופן מיוחד, מי שמיומן במה שמכונה פיתוח פול סטק, יהיה בעל יותר אפשרויות בחיפוש עבודה. זאת, מאחר שמדובר בתחום רחב, שמטפל גם בהיבטי front end וגם בהיבטי back end. כלומר, גם דברים שרואה מולו משתמש המערכת כמו ממשק המשתמש וגם דברים מאחורי הקלעים, כגון בסיסי נתונים.

 

 

אבטחת מידע

אבטחת מידע מדגימה תחום הייטק, שבו יש לישראלים לעתים יתרון מיוחד. בעקבות רקע בכך מהצבא או לאחר הצבא, יש לעתים ניסיון ייחודי, אשר עשוי להיות אטרקטיבי עבור חברות בחו"ל. כמו כן, אבטחת מערכות מחשוב ותקשורת נדרשת תמיד והשכר בתחום זה עבור מומחים מנוסים גבוה יחסית.

תחומי התמחות מיוחדים

ככלל, ייתכן שתמצאו בחו"ל משרות בתחומי התמחות ייחודיים שרכשתם בארץ. אנו מזכירים, כי יש בהייטק הישראלי גם לא מעט הנדסת אלקטרוניקה וזה הוא תחום, אשר עשיר בהתמחויות משנה מיוחדות. למשל בכיוון של אלקטרו אופטיקה.

כמה נקודות חשובות

אלה עוד כמה דגשים שכדאי לקחת בחשבון:

  • היכרות עם השפה – מבין הדברים שחשוב להכיר לגבי עבודה במדינה זרה, השפה מהווה גורם קריטי במיוחד. האנגלית שלכם עשויה שלא להיות טובה מספיק. כמובן, במקומות מסוימים ייתכן שהיא גם לא תספיק.
  • קשרים – כמו בכל מקום, גם בחוץ לארץ טוב שיש קשרים. כל העסקת עובד היא מעין הימור. אבל אם אתם מגיעים ממדינה אחרת, ההימור בעצם גדול מהרגיל. אם יש לכם קשרים, בדמות ממליצים שהחברה סומכת עליהם, זו היא נקודת פתיחה טובה יותר.
  • מודיעין – איסוף מידע מראש לפני פניה למשרה, חשוב ביותר וחשוב תמיד. אך לגבי משרה בחו"ל, הוא חשוב שבעתיים.
  • עניין של תרבות – ההתנהגות העסקית במקומות שונים בעולם, עשויה להיות שונה למדי. כדאי ומומלץ, להשקיע וללמוד מראש, כיצד מקובל להתנהג במדינת היעד בסביבה עסקית. מה לא מנומס לעשות ולומר, כיצד מקובל לעשות את הדברים בהם תעסקו וכדומה.
  • מה לגבי תפקידי ניהול? – כמובן יש גם תפקיד ניהול בהייטק. האם ועד כמה הם מתאימים לעבודה "מכל מקום בעולם"? בתפקידי ניהול, הנורמות העסקיות המקומיות יבואו יותר לידי ביטוי. לדוגמה, אם מחפשים אנשי שיווק, יעדיפו את מי שגדלו באותו מקום ומכירים אישית את הקהל שאליו משווקים, ההיסטוריה והתרבות שלו.

לסיכום

עבודה בחו"ל היא ללא ספק דבר מורכב יותר מעבודה בארץ, מאחר שאתם לא מכירים את המקום ומסיבות נוספות. למרות זאת, הדבר בהחלט אפשרי ועוד יותר מכך, במקצועות ההייטק.

נגישות